В СБУ пояснили, чому в Україні неможливо повністю заблокувати Telegram

В СБУ пояснили, чому в Україні неможливо повністю заблокувати Telegram

В Україні неможливо повністю заблокувати Telegram чи будь-який інший месенджер, який активно використовується Росією для поширення пропаганди та дезінформації. Так думку в інтерв’ю «Укрінформу» озвучив начальник Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк.

З технічного боку заблокувати будь-який месенджер складно, адже навіть часткові обмеження можна обійти завдяки VPN-сервісам чи іншим технологіям. Вітюк навів приклад Китаю, де попри офіційну заборону Facebook та Google, місцеві мешканці знаходять способи отримати доступ, обходячи «Великий китайський фаєрвол». «Тобто технічної можливості повністю все заблокувати немає», – визнав представник СБУ.

Він підтвердив, що у Telegram присутні канали, які слугують інтересам Росії та маскуються під українських інсайдерів. Однак, така діяльність ведеться і на інших платформах – Facebook та X (Twitter). Водночас у месенджері Telegram діють й проукраїнські патріотичні канали, які протидіють російській пропаганді.

«Сьогодні безпечного месенджера не існує. Є способи отримати доступ не лише до Telegram, але й до Signal, Viber та інших. А використавши дорогі технічні рішення, можна отримати повний доступ до пристрою», – наголосив Вітюк.

На початку березня українська влада передала Telegram список проблемних каналів. СБУ веде діалог з розробниками, вже досягнуто прогресу – деякі канали заблоковані, ще частина буде заблокована найближчим часом. Однак проблема в тому, що такі платформи не мають юросіб в Україні, тож не зобов’язані виконувати рішення суду чи вимоги уряду.

Окремо Вітюк повідомив про групу SandWorm, причетну до атаки на «Київстар» у грудні 2023 року. Ця група пов’язана з ГРУ РФ. ЇЇ членам буде оголошено підозру та планується притягнути їх до відповідальності у Міжнародному кримінальному суді, що знаходиться в Гаазі.